Çarşamba, 16 Ağustos 2017
Ana Menü
Ana Sayfa
Firmamız
Misyonumuz
Bilim Danışma Kurulu
Araştırmacı Yazar Grubu
Organizasyonumuz
Ar-Ge ve İnovasyon
ÜRÜN SATIŞ KANALLARI
Ticaret Portalı
Doğ-Ya Satış Merkezi
Doğ-ya (Ağ Pazarlama)
Gıdan ilacın olsun, ilacın gıda olsun
Hipokrat

İster un halinde ister ekmek halinde yenilsin, bir milletin sağlığı ve zindeliği kepeği le tohumu alınmamış tahıla dayanır.
Brichar Bennar
İsviçreli Besin Uzmanı

Eti, Otla karıştıran sağlıklı yaşar
Prof. Dr. Ayşe Baysal

Sağlık sadece fiziksel bir değer olmayıp;
Büyük çoğunlukla zihinsel ve ruhsal değerler bütünüdür

İksir Ar-Ge

Her fazla yemek tabiatı değiştirir...
Hipokrat

Ayağını sıcak tut başını serin, kendine bir meşgale bul, düşünme derin derin...
Lokman Hekim

Mide Vücudun Havuzudur. Damarlarda oraya suya gelenlerdir. Mide sağlıklıysa damarlar sıhhatle  (suyu alıp dönerler) mide hastaysa damarlar hastalıkla döner.
Hadisi Şerif

İnsanlar önce para kazanmak için sağlıklarını; Sonra da sağlıklarını kazanmak için paralarını harcarlar....
Von Goete

Ekmeğe hürmet ediniz. Zira Allah(c.c.) ekmeği mükerrem kılmıştır. Kim ekmeğe hürmet ederse Allah(c.c.) ona bereket verir ve onu zelil kılmaz.
Hadisi Şerif

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi...
Kanuni Sultan Süleyman

İki nimet vardırki, insanların çoğu onların kıymetini hakkıyla takdir edemezler; onlardan biri sıhhat, diğeride boş vakittir....
Hz.Muhammed

Sağlıklı olmak, hayat kavgasında başarının birinci şartıdır...
Ahmet Mithat Efendi

Ulusların Sağlığı Zenginliklerinden Daha Kıymetlidir...
 Will Durant

Sağlıktan Büyük Zenginlik Yoktur...
Emer Son

Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur...
Eflatun


Oburlukla Sağlık Birleşmez...
Hz.Ali
 
İKSİRDEN SAĞLIKLI YAŞAMIN SIRLARI
Sosyal çalışmalarda aktif olmaya çalışarak, başkalarının sağlıklı yaşam tarzlarının değişmesine yardımcı olun.

Kendinizi ödüllendirin, plan ve program yaparak hayattan zevk almaya çalışın...

Kendinizi yapabileceğiniz işlere odaklayın, hayatınızda rutin işlerden uzaklaşın...

İletişiminizi geliştirin, dostluklarınızı arttırın, gülümseyin, insanları mutlu etmeye çalışın, gününüzü güzelliklerle yaşayın...

Dertlerinizle başbaşa kalmayın, stresinizi pozitif hareketlerle başkasına satın...

Eş seçerken dikkat edin, ruhunuzu okşayan iyimser, sevecen kişileri seçmeye çalışın...

Sağlığınız için müziğin bir dalıyla uğraşın...

Düzenli olarak haftalık banyonuzu yapın, kendinize zaman ayırın...

Günde 1.5 - 2 Lt su içmeyi ihmal etmeyin...

En büyük organınız olan cildinizi temiz tutun...

Yağlı tohumları (ceviz,fındık, vb.) düzenli olarak az da olsa tüketmeye devam edin...

Hormonlu gıdalardan uzaklaşın, meyveleri mevsiminde tüketmeye özen gösterin...

Düzenli uyumaya özen gösterin (6-8 saat), gece uykusunu ihmal etmeyin...

Düzenli cinsel yaşama devam ederek bağışıklığınızı arttırın...

Sıkıntı ve problemler karşısında " No Problem " demeyi öğrenin...

Ağız ve diş sağlığına önem vererek, ağız kokusuna fırsat vermeyin, sigarayı bırakın...

Yemeklerinizde zeytinyağı ve sirkeyi eksik etmeyin...

Kolesterolü ve şekerinizi düşürün, şok diyetlerden kaçının...

Aşırı kilolara dikkat ederek daha fazla yaşamak için daha az kalori tüketin...

Belirli gün ve aralıklarla spor yapın...

Sofralarınızdan  sebzeyi ve meyveyi eksik etmeyin...

Açık çay veya bitki çayları içmeye özen gösterin...

Tuzu ve kahve tüketimini azaltın...

Sofranızdan balığı eksik etmeyin...

Ayak üstü yemekten vaz geçin...

Kepekli tahıllı ürünler yiyin...

Her gün bir diş sarımsak yiyin...

Çaylar Yazdır


 Çay deyince bizler genellikle siyah çayı anlarız. Çay Camelia Sinensis isimli bir bitkinin yapraklarından elde edilir.
Yeşil çay, beyaz çay, siyah çay gibi çeşitleri vardır. Çayları farklı kılan üretim aşamasındaki işlemlerdir. Siyah çay üretilirken birçok işlemden geçer. Fermente edilir, bir çeşit mayalanır. İçerisindeki faydalı olan antioksidan miktarları azalır, rengi değişir, ayrı tad ve aroma alır.

YEŞİL ÇAY; ise az bir işlemden geçer ve içerisindeki faydalı maddelerde(antioksidanlarda) azalma olmaz. Onun için yeşil çay daha çok faydalıdır. Çay bitkileri dışında onlarca doğal bitkiden bitki çayı alarak faydalanılmaktadır. Bir çok bitki içerdiği flavonoid yönünden C vitamininden daha fazla antioksidan özelliklere sahip olabilmektedir. Bazı çaylarda ise serbest radikalleri tutma özelliği çoktur. Ve hücre yaşlanmasına (anti-aging) sağlığa katkıları önemlidir. Çayda bulunan kafeinde önemlidir. Günde 1 litreyi aşmayacak şekilde çay içilebilir. Çay içtikten 1-1,5 saat arasında kanda kafein en yüksek seviyeye ulaşır. Kılcal damarların genişlemesine ve kanın hareketini hızlandırarak kişilerin canlı olmasını ve yorgunlukların azalmasını sağlar.

Çaya hassas olanlar (tansiyonu olanlar) demli ve çok çay içmemeleri gerekir. Kafein vücuttan böbrek yoluyla 6-12 saatleri arasında idrarla atılır.

Çayda bulunan faydalı bileşikler arasında flavoneller, glikozitler, vitaminler (B1-B2-PP-nikotenik asit-pantotenik asit ) C vitamini ve esansiyel yağlar (uçucu maddeler) vardır. Karışık antioksidan içerikli bitki çaylarının sağlığımız yönünden faydaları ise kısaca şöyledir.

1- Düzenli olarak en az 3 ay takip edilen bir programla az yağlı düşük kalorili sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenmede düzenli olarak günde 1-1,5 litre arasında içilen çayın damarların iç yapısını teşkil eden tabakasından zamanla iyileşme yenilenmeler olduğu uzmanlarca tespit edilmiştir.
2- Damar sağlığını tehdit eden zararlı LDL kolesterolün oksitlenmesini azaltır.
3- Kan yağlarında azalmalar yaparak kanın vizkozitesini azalmasına yardımcı olur. Dolaylı olarak tansiyonun çıkmasını engelleyebilir.

Zamanla karışık bitki çayları içmeye devam edilirse damar içerisindeki kan hücrelerinin birbirine yapışması (pıhtı) önlenir. Damarların sertleşmiş plakalarla ve pıhtılarla tıkanması ciddi anlamada azaltılmış olacaktır. Bazı çay çeşitleri de anti-iltihapsal, sedatif, uyarıcı antiseptik özellikleri vardır.Kansere karşı koruyucu özellikleri olan ağız sağlığı ve dişleri koruyan bileşikler içerir.


Çayın hazırlanmasında ;
1- Çay nemsiz, kuru , kaliteli olmalıdır.
2- Suyumuz iyi olmalıdır. Klorlu sudan kaçınılmalı tatlı su, şişe suyu olmalıdır.
3- Demlenecek demlik porselen olmalıdır.
4- Su kaynadıktan sonra biraz dinlendirilmeli, ısısı az düşmeli içerisinde varsa kireçler dibe çökmeli ve demleme işlemi yapılmalıdır.
5- Çaydanlığın altındaki su kaynaması kısık ateşte beklenirken demlik onunun üzerine konmalı ve buharla demlenmesi sağlanmalıdır.
6- Demleme süresi 10-15 dakikayı geçmemelidir ve yarım saat içerisinde tüketilmelidir. Fazla bekletilmemelidir. Çayımıza tatlandırıcı koyacaksak, pekmez, bal, marmelat gibi tatlılardan koyulmalı. Değilse koymadan içmeliyiz.

Kullandığımız çayların bir kısmından salatalarımızı, yemeklerimizi tatlandırırız. Kekik, nane, biberiye, zencefil gibi.
 
Çok Kullanılan Bitki Çayları ;

1- ADA ÇAYI: Adaçayı (salvia officinalis) diş otu meryemiye adları ile de tanılır. 30 – 70 cm boyunda olan bitkinin menekşe renkli çiçekleri halka dizilişlidir.
 Karşılıklı olan beyaz keçeli yaprakları gümüş gibi parıldar ve acımtırak, ıtırlı bir koku yayar. Şifalı özelliği en fazla olan adaçayı İzmir bölgesinde yetişen bahçe ada çayıdır.
Adaçayını soğuk günlerde gargara yaparak, ağız antiseptiği ile bademcik enfeksiyonlarına karşı koruyucu olarak kullanılabilir. Adaçayı sindirime yardımcı olur.İdrarı söktürür,gaz oluşmasını azaltır.Vücuda enerji verir.Rahatlatır, bağışıklık sistemine güç verir.
 Günde iki- üç fincandan fazla içilmemeli iki ayda bir 1-2 hafta beklenip devam edilmelidir.

2- ANASON ÇAYI
Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişir.
Anason; yatıştırıcı,itihap koruyucu, gaz söktürücü bir bitkidir. Bebekler için çok kullanılır. Sindirime yardımcı olur.İdrar yollarına, sinir sistemine iyi gelir.Uykuya geçişi kolaylaştırır. Günde bir- iki bardak anason çayı içilebilir.

3- ASTRAGALUS ÇAYI
Asyalı bitki uzmanları yüzyıllardır astragalus bitkisini diyabet, kalp hastalığı , yüksek tansiyon ve birçok hastalıklarda kullandılar. Teksas Üniversitesi araştırmacıları bitkinin extrelerinin bağışıklık sistemleri bozulmuş kanser hastalıklarında normal immün fonksiyonlarına yardımcı olduğunu buldular. Sigara içenlerin, sık sık nezle grip olanların kullanmasında faydaları olduğu bilinir. Günde bir iki bardak çay içilebilir.4- BAMYA ÇİÇEĞİ (Hibiscus)
Bitkinin çiçeklerinden faydalanılır. Karışık çaylarda bol kullanılır.Kırmızı rengi vardır, hoş kokuludur, lezzetlidir.Sağlık açsından koruyucu olan genel bir bitkidir. Yatıştırıcıdır, sindirim sistemini destekler.Tokluk hissi verir, susuzluğu giderir.Yoğun içildiğinde idrarı hızlandırır. Günde iki üç fincan içilebilinir.5- EKİNEZYA: 
Bağışıklık sistemlerini destekleyen bitkilerdendir. Soğuk algınlığı ,grip, nezle, cilt yaralanmaları, bronşit ve kronik yorgunluklara faydalıdır. Günde 1-2 bardak içilebilir.


6- ELMA ÇAYI
Bitkinin meyvelerinin kabuklarının kurutulmasıyla, elde edilen kısımların demlenerek çayı yapılır. Elma çok tüketilen milli meyvelerimizdendir.
 C vitaminleri fruktozu, posası lifi, bol olan bir meyvedir. Çayı düzenli kullanılabilir.Genel bir bitkidir. Sindirime faydası olur.İdrarı hızlandırır. Kolesterolü düşürür, bağışıklık sistemine yardımcı olur. Vücudu yatıştırıcı ,cildi güzelleştirici , yorgunlukları giderici bir detoks çayıdır. Günde bir iki bardak alınabilir.


7- IHLAMUR ÇAYI
çay olarak çiçekleri ve yaprakları kullanılır. Çok tüketilen ve bilinen bir çaydır. Lezzetli bir tadı vardır.Hafiflik, ferahlık, dinlendirici, toksinleri vücuttan atıcı ve terletici özellikleri vardır. Damar sertliğine ve dolaşım sistemini destekleyen bir bitkidir. Soğuk algınlıklarında, öksürüklerde faydalıdır. Günde 3- 4 bardak çay tüketilebilir. Limon ve nane ile güzel bir karışım gerçekleşebilir.
8- ISIRGAN YAPRAĞI ÇAYI
Çok bilinen ve çok tüketilen bir çaydır. İdrarı artırıcı, hormon dengeleyici, hücreleri yenileyici ,öksürük giderici , balgam söktürücü romatizma ve eklem hastalıklarını yangınlarını azaltıcıdır. Kansere karşı korucudur. Saç dökülmesini azaltır. Günde 1-2 bardak çay içilebilir.

9- KAKULE MEYVESİ ÇAY
I Meyvesi ve tohumları çay olarak kullanılır. Daha çok bitki çaylarına tad ve koku vermesi için kullanılır. Mutfaklarda , lezzet veren bir baharattır. Sindirim sistemine çok faydalıdır. Mideye iyi gelir. Yatıştırıcıdır. vücuda rahatlık verir strese iyi gelir. Soğuk algınlığından kullanılır. Karışık çaylarda kullanılır.Tohumundan günde bir bardak içilebilir.
10- KARAHİNDİBA YAPRAĞI ÇAYI
Bitkilerin yaprakları çay olarak kullanılır. İdrarı çıkaran, karaciğeri temizleyen, zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Vitamin ve minarelerce zengindir. Günde 1-2 bardak çay içilebilir. Fazla tüketilmemelidir.


11- KARANFİL
Bitki çaylarına karıştırılır.Ayrı bir lezzet verir. Ağız kokusu, diş ağrısı, ağız içi iltihaplanmalarında ağızda gargara yapılabilir. Hazmı kolaylaştırır. Gazı giderir . kansere karşı koruyucu maddeler içerir.
12- KEKİK
Yapraklarından çayı demlenir.Hazmı kolaylaştırır mikroorganizmaları öldürür. Sindirime yardımcıdır. Üst solunum yollarının rahatsızlıklarında faydalıdır. Fazla tüketilmemelidir Günde 1-2 bardak içilebilir.
13- KEREVİZ TOHUMU ÇAYI
Bitkinin tohumundan faydalanılır. Böbreklerin daha etkin çalışmasını sağlar. Göğüs hastalıklarına faydalıdır.Günde 1-2 bardak çay içilebilinir. Bir aydan fazla tüketilmemeli, hamile olanlar bu çayı içmemelidir.


14- KETEN TOHUMU ÇAYI
Bitkilerin tohumlarının ezilerek 15-20 dakika demlenmesiyle oluşan kısım içilir. Günde 1-2 bardak içilebilir.
 Keten tohumu sağlık açısından çok faydalıdır. Omega 3 yağ asitlerini bol miktarda içerir. Bol lifi vardır. Şeker hastalığını dengede tutar. Kalp damar hastalık riskini azaltır. Ağrıları giderir, iltihabı azaltır, tok tutar.15-KUŞBURNU
Bitkinin meyvesi kullanılır. Meyvesinde bol miktarda C vitaminleri ile A ve B vitaminleri vardır. Portakaldan 17-30 kat fazla C vitamini içerir. Bağışıklık sitemini genel manada destekler. Üst solunum yolları enfeksiyonlarında iyi bir destekleyicidir. Yorgunluğa iyi gelir. Vücudu zinde tutar. Sindirime yardımcı olur. İdrarın çıkışını hızlandırır. Herhangi bir yan tesiri yoktur. Günde 2-3 bardak içilebilir.


16-MELİSA YAPRAĞI ( OĞUL OTU) ÇAY
I Bitkinin yaprakları çay olarak kullanılır.
Sakinleştirici, rahatlatıcı özellikleri vardır. Uykunun gelmesine yardımcı olur. Herhangi bir yan etkisi yoktur.
 Bilim adamlarınca tespit edilmiştir. Melisa çayı stres nedeniyle oluşabilecek çarpıntıya, mide yanması ve hazımsızlık problemlerini düzenleyebilir.
Oğul otu çayı zihni ve bedeni rahatlatır. Hoş bir lezzeti vardır. Günde 1-2 bardak içilebilir.

17-MEYAN KÖKÜ
Bitkinin kök, dal ve saçaklarından istifade edilir. Glisirizin etkili bir maddedir. Yorgunluklarda faydalıdır. Aç karna içilirse daha faydalıdır. Meyan çayı ; mideye yanma problemine iyi gelir. Soğuk algınlıklarına, kabızlığa faydalıdır. Karaciğeri destekler, yeniler. Kalp hastalığı ve kansere karşı koruyucu antioksidan maddeler içerir. Günde 1-2 bardak içilebilir. Çok içilirse tansiyon yüksekliği meydana getirebilir.18-NANE
Bitkinin yaprakları ve gövdesi kullanılır. Hoş bir kokusu ve tadı vardır. Yemeklerden sonra içildiğinde sindirime yardımcı olur. Gaz oluşumunu engeller. Belleği güçlendirir. Konsantrasyonu (odaklanmayı) arttır. Soğuk algınlıklarında kullanılır. Günde 1-2 bardak çayı limon ile içilebilir.


19-PAPATYA ÇAYI
Bitkinin çiçek ve yaprakları kullanılır. Papatya bağırsakların çalışmasını rahatlatır. Kasları rahatlatır. Sinirleri teskin eder. Strese iyi gelir. Kişiyi uykuya hazırlayabilir. Hazmı kolaylaştırır… Yeni çocuğu olan annelerin içmesi tavsiye edilir. Hem anneye hem de bebeğe faydası olur.Kadınların adet günlerinde ağrılarının azaltılması için iyi bir destekleyicidir. Herhangi bir yan etkisi olmamakla beraber günde 4-5 bardak içilebilir.20- REZENE ÇAYI
Tohumlarından çay yapılır. Anasona benzer bir tadı vardır. Sindirim sisteminin tamamen destekleyicisidir. Safra kesesi tembelliğine, hazımsızlığa, mide-bağırsak gazlarına iyi gelir. Çay, düzenli kullanıldığında cilt kırışıklıklarının azalmasına, bronşite ve cinsel arzunun güçlenmesine yardımcı olur. Günde 2-3 bardak içilebilir.

21-SİNAMEKİ ÇAYI
Bitkinin yapraklarından çay yapılır. Kabızlık problemi çekenlerin kısa süreli kullanacakları bir destekleyicidir. Uzun süre kullanılması tavsiye edilmez. İdrar söktürür, kaşıntı ve lezyonlarda faydalıdır. Günde 1-2 bardak içilebilir.


22-TARÇIN ÇAYI
Kabuklarından baharat ve çay olarak faydalanılır. Çok eski yıllardan beri bilinen bir bitkidir.
Serinletici özelliği olan hoş bir tadı vardır. Birçok karışık çaylarda ortak kullanılır.
Soğuk algınlıklarında, kan dolaşımının düzenlenmesinde, ağız kokusunun giderilmesinde, bulantı ve ishalde faydaları vardır. Kan şekerinin dengelenmesinde ve yüksek kan şekerinin azaltılmasında fayda sağlar. Günde 2-3 bardak içilebilir. Belirli aralıklarla içilmelidir.

23-ZENCEFİL ÇAYI:
Bitkinin kökleri çay olarak kullanılır. Çinlilerin en çok kullandığı baharat ve çaydır. Sıcak zencefil çayı içildiğinde soğuk algınlıklarına, bronşite faydalı olup, vücudu terletici özelliği vardır. Dolaşımı rahatlatır, kan akışını hızlandırır. Mideyi rahatlatır, bulantıyı kısmen de olsa önler. Bazı romatizmal ağrılarda faydalıdır. Bağışıklık sistemini destekler. Antioksidan özellikleri vardır. Aspirin kullananların dikkatle alması tavsiye edilir. Fazla içilmemelidir. Günde 1-2 bardak çaydan fazla içilmemelidir.24- BİBERİYE ÇAYI
Bitkinin iğsi yaprakları çay olarak kullanılır. Antioksidan bir çaydır. Hoş kokusu ve tadı vardır. Belleği geliştirici olarak bilinir. Baharat olarak soslarda, et yemeklerinde kullanılır. Serbest radikallere karşı iyi gelen bir çaydır. Günde 1-2 bardak biberiye çayı içilebilir.

Kaynaklar :
1- Mucize Bitkiler: Dr. Earl Mindell
2- Çay Bir Mucizedir : Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
3- Tabiat Eczanesi : Mustafa Özer
4- Çevremizdeki Şifalı : Bitkiler İbrahim Tütüncüoğlu
5- Yeşil Eczane :Dr. James A.Duke
İKSİR AR-GE EKİBİ

Sıkca Sorulanlar
Kullanıcı Görüşleri
Kurumsal Üyelikler
Faydalı Bilgiler
İksirden Haberler
Evde Ekmek Yapımı
Güncel Sağlık
Sağlıklı Yaşam
Tamamlayıcı Tedaviler
Anketler
Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  
Kimler Online
Şuan 1 misafir çevrimiçi
Rasgele Resim
meyva_slr.jpg
Designed By Medya Produksiyon